ČNB zveřejnila emisní plán 2025 - 2030 !!!!!
Nový emisní plán ČNB je ve znamení novinek i pokračování oblíbených témat
ČNB v letech 2026–2030 vydá pamětní stříbrné mince v pěti nominálních hodnotách 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1 000 Kč a 10 000 Kč, zlaté mince ve třech nominálních hodnotách 1 000 Kč, 5 000 Kč a 10 000 Kč, pamětní bankovku v nominální hodnotě 100 Kč a také oběžnou bankovku 5 000 Kč s přítiskem. „Motivy plánovaných numizmatických emisí oslaví české osobnosti, umění, architekturu, dopravní prostředky, historické události, instituce i další významné oblasti našeho života. Na své si přijdou i sportovní fanoušci,“ říká členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková.
Stříbrné mince
V následujícím emisním období bude pokračovat vydávání stříbrných mincí v nominální hodnotě 100 Kč v otevřeném cyklu Instituce České republiky. ČNB jich vydá celkem pět, například stokorunu věnovanou Policii ČR (2026) nebo Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (2027). Vycházet budou v emisním limitu 50 tisíc mincí.
Stříbrných mincí v nominální hodnotě 200 Kč bude v následujícím emisním období také pět. Každý rok připomenou jednu významnou osobnost nebo událost, například podnikatele Tomáše Baťu st. (2026), spisovatele Milana Kunderu (2029) nebo 60. výročí založení Divadla Járy Cimrmana (2027). Vycházet budou v emisním limitu 50 tisíc mincí.
„Snad největší úspěch ze všech našich numizmatických emisí představují technicky ozvláštněné stříbrné mince 500 Kč z řady Slavné dopravní prostředky. Rozšíříme ji o dalších pět nezapomenutelných strojů a i nadále bude platit, že tyto mince vyniknou neotřelým způsobem zpracování,“ říká Karina Kubelková. ČNB vydá stříbrnou minci v nominální hodnotě 500 Kč s motivem traktoru Zetor Z-25 (2026) nebo nákladního automobilu Praga V3S (2027). Vycházet budou v emisním limitu 30 tisíc mincí.
Novinkou v emisním období 2026–2030 budou stříbrné mince v nominální hodnotě 1 000 Kč s motivy sportů. Zhmotní se v nich například kopaná (2026), tenis (2028) nebo šachy (2030). Vycházet budou v emisním limitu 30 tisíc mincí.
Stříbrné mince v nominální hodnotě 10 000 Kč připomenou 300. výročí ukončení mincování v Kutné Hoře (2026) a 100. výročí dostavby katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha v Praze (2029). Emisní limit bude 20 tisíc mincí.
Zlaté mince
ČNB poprvé od roku 1999 vydá zlatou minci v nominální hodnotě 1 000 Kč. Připomene 100. výročí zahájení činnosti Národní banky Československé (2026) a vyjde v emisním limitu 20 tisíc mincí.
Zlaté mince v nominální hodnotě 5 000 Kč ponesou motiv městských památkových rezervací. „Rozhodli jsme se pokračovat v emisi zlatých mincí věnovaných městským památkovým rezervacím. Pro následující období jsme vybrali dalších deset měst, která si zaslouží pozornost nejen České národní banky a sběratelů. Máme radost, že pomocí zlatých mincí můžeme propagovat krásná města z různých koutů naší země,“ doplňuje Karina Kubelková. ČNB vydá mince s motivy městských památkových rezervací Plzeň (2026), Lipník nad Bečvou (2027) nebo Pardubice (2029). Vycházet budou v emisním limitu 20 tisíc mincí.
ČNB vydá také dvě zlaté mince v nominální hodnotě 10 000 Kč. Připomenou významné panovníky Přemysla Otakara I. (2030) a Přemysla Otakara II. (2028). Vyjdou v emisním limitu 20 tisíc mincí.
Bankovky
V roce 2026 ČNB vydá poslední pamětní bankovku nominální hodnoty 100 Kč z třídílné řady Budování československé měny. Připomene Viléma Pospíšila, který byl nejbližším spolupracovníkem Aloise Rašína při měnové odluce a v době vzniku samostatné československé měny a později také prvním guvernérem Národní banky Československé.
V roce 2026 vyjde také bankovka nominální hodnoty 5 000 Kč s přítiskem k výročí 100 let od zahájení činnosti Národní banky Československé.
Emisní plán ČNB na období 2025 - 2030
emisní plán na období 2026–2030
Změna emisního plánu 2021–2025
Bankovní rada zároveň schválila doplnění stávajícího emisního plánu o zlatou minci nominální hodnoty 10 000 Kč, která připomene 1100. výročí hypotetického začátku vlády knížete Václava. ČNB ji vydá v roce 2025. Ve stejném roce vydá namísto stříbrné stokoruny z otevřeného cyklu Instituce České republiky věnované Kanceláři prezidenta republiky minci věnovanou Generálnímu ředitelství cel. Mince věnovaná Kanceláři prezidenta republiky se na žádost této instituce přesune do následujícího emisního období.
Numizmatické emise České národní banky
Vydávání pamětních mincí má na českém území dlouhou tradici. Československo na ni navázalo v roce 1923, ovšem bez přerušení vycházejí pamětní mince až posledních 60 let, od roku 1964. ČNB od roku 1993 vydala celkem 148 pamětních stříbrných mincí, 60 zlatých mincí a tři bimetalové mince. Naprostou mimořádností bylo v roce 2019 vydání zlaté vysokohmotnostní mince 100 000 000 Kč, kterou mohou lidé vidět v Návštěvnickém centru ČNB. ČNB v roce 2024 poprvé vydá i zlatou obchodní minci – dukát. Emise pamětních mincí ČNB doplnily v uplynulých letech také dvě pamětní bankovky.
Emisní plán ČNB na období 2021 - 2025 zde
Zlatá obchodní mince s motivem Svatého Václava vyjde na podzim 2024

Česká národní banka vypsala v září 2022 ceny za předložení uměleckého návrhu na zlatou obchodní minci s motivem sv. Václava s uzávěrkou dne 31. října 2022.
Vypsání ceny za předložení uměleckého návrhu se zúčastnilo 17 výtvarníků, kteří předložili celkem 22 sádrových modelů. Vyhodnocení předložených návrhů uskutečnila Komise pro posuzování návrhů na české peníze dne 9. listopadu 2022. Odbornou poradkyní byla prof. PhDr. Marie Bláhová, DrSc., z katedry pomocných věd historických a archivního studia z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Před hodnocením komise vyřadila jeden návrh z důvodu nesplnění soutěžních podmínek. Autorka návrh předložila pouze v grafické podobě. V prvním kole byly dále vyřazeny 3 návrhy, které se vyznačovaly výtvarnými či technickými nedostatky. Ve druhém kole bylo oceněno 10 návrhů základní odměnou. Další tři návrhy získaly ve druhém kole zvýšenou odměnu za velmi nápadité provedení.
Do třetího kola postoupilo pět návrhů, které komise označila za tematicky i výtvarně nejzdařilejší. První cenu a doporučení k realizaci získal návrh akademického sochaře Vladimíra Oppla za vynikající portrét svatého Václava s přilbou na rubové straně a dokonalé ztvárnění českého lva. Na lícní straně je navíc český lev doplněn vhodnou symbolikou lipových lístků, kterými je prokládán opis ČESKÁ REPUBLIKA. Druhou cenu komise udělila návrhu Vojtěcha Dostála, DiS., za nápadité a velmi jednoduché ztvárnění českého lva a motivu přilby. Obě strany jsou tak propojeny opačným tvarem štítu a přilby. Třetí cenu obdržel návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů za krásné ztvárnění portrétu svatého Václava s vévodskou čapkou a svatozáří na rubové straně. Návrh Adama Alvy Fejfara a další návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů získaly ve třetím kole mimořádnou odměnu.
Bankovní rada České národní banky na svém jednání dne 8. prosince 2022 potvrdila rozhodnutí komise a schválila realizaci mince podle návrhu akademického sochaře Vladimíra Oppla.
Certifikace mincí - stupnice
Americká spolenost NGC používá stupnici pro ohodnocení mincí.
MS(PF) 70 Dokonalá ražba bez jakýchkoliv chyb a nedokonalostí s vyníkazijím vzhledem
MS(PF) 69 Krásně vyražená mince se skoro nerozeznatelnými nedokonalostmi v ražbě
MS(PF) 68 Velmi ostrá ražba s minimálnimi nedokonalostmi
MS(PF) 67 Velmi ostrá mince jen s několika nedokonalsotmi v ražbě
MS(PF) 66 Velmi dobře vyražená mince s několika minimálními stopami a vlasovými škrábanci
MS(PF) 65 Velmi dobře vyražená mince s několika mírnými stopami a vlasovými škrábanci
MS(PF) 64 Průměrná nebo lepší ražba s několika stopami nebo vlasovými škrábanci, či jinou nepřesností
MS(PF) 63 Běžná nebo horší ražba s minimálním opotřebením nebo škrábanci
MS(PF) 62 Běžná nebo horší ražba bez znaků oběhu mince s min. opotř. nebo škrábanci, ale většími než stupeň 63
MS(PF) 61 Běžná nebo horší ražba bez znaků oběhu mince s více opotřebením a/nebo škrábanci či stopami
MS(PF) 60 Běžná nebo horší ražba bez znaků oběhu mince s několika opotřebením, škrábanci a/nrbo stopami
AU 58 Slabé opotřebení na nejvyvýšenějších místech ražby, plně rozeznatelné detaily
AU 55 Slabé optřebení na méně než 50% ražby, plně rozeznatelné detaily
AU 53 Slabé optřebení na více než 50% ražby, plně rozeznatelné detaily s vyjímkou několika málo nejvyvýšenější ražby
AU 50 Slabé optřebení na více než 50% ražby, plně rozeznatelné detaily s vyjímkou několika nejvyvýšenější ražby
XF 45 Plně viditelné detaily s menším opotřebením na několika nejvyvýšenějších místech ražby
XF 40 Plně viditelné detaily s menším opotřebením na většině nejvyvýšenějších místech ražby
VF 35 Plně viditelné detaily s opotřebením na vyvýšených místech ražby
VF 30 Viditelné skoro všechny detaily s menším opotřebením v místech ražby
VF 25 Viditelné skoro všechny detaily s větším opotřebením v místech ražby
VF 20 Viditelné detaily ražby s ostrými písmeny a číslicemi
V 15 Části mince jsou opotřebené, písmena a číslice jsou ostrá
V 12 Části mince jsou hodně opotřebené, písmena a číslice jsou ostrá
VG 10 Ražba je opotřebená, písmena a číslice jsou otřelé
VG 8 Ražba je opotřebená, písmena a číslice jsou hodně otřelé
G 6Některá písmena a číslice jsou celá, okraje jsou ostré
G 4Některá písmena a číslice jsou celá, okraje jsou opotřebené
AG 3Většina písmen a číslic je čitelná, okraje jsou otřelé až k zákkaldu
FR 2Je možné poznat typ mince a datum, hrany jsou ploché nebo skoro ploché
PO 1Některé detaily jsou viditelné. Okraje jsou skro vidizelné
Pro mince v bežné ražbě se pro vysoké stupně používá označení MS.
Pro mince s leštěnou ražbou se používá označení PF. Jedná se výhradně o moderní mince, které nemá
smysl hodnotit, pokud noedpovídají nejméně stavu 60.
Na štítku je často hodnocení mince doplněno slovním upřesněním. Např. Ultra Cameo znamená, že
mince ražená leštěným razidlem má leštěný povrch po celé ploše. Je to nejvyšší dosažitelný stupeň.